Výstavy:

V České republice se každoročně pořádá řada výstav psů. Jedná se o krajské, oblastní, národní, mezinárodní, speciální a klubové, které pořádají kluby jednotlivých plemen. Přehled všech výstav najdete na stránkách Českomoravské Kynologické Unie vystavy.cmku.cz


Výstavní třídy:

  • Třída štěňat – pro štěňátka (od kompletní vakcinace) do šesti měsíců
  • Třída dorostu – psi a feny od 6–9 měsíců
  • Třída mladých – psi a feny od 9–18 měsíců
  • Mezitřída – psi a feny od 15–24 měsíců
  • Třída otevřená – psi a feny od 15 měsíců, mohou se do ní hlásit všichni psi od tohoto věku bez ohledu na získaná ocenění a zkoušky.
  • Třída pracovní – psi a feny od 15 měsíců, kteří úspěšně absolvovali pracovní zkoušku (týká se pouze některých plemen, typ zkoušky závisí na plemení - např. vyšší lovecké zkoušky)
  • Třída šampiónů/vítězů – psi a feny od 15 měsíců se získaným titulem šampiona krásy nebo mezinárodního šampiona krásy
  • Třída veteránů – psi a feny od 8 let
  • Třída čestná – psi a feny s titulem (mezinárodního) šampiona krásy, Národního vítěze, Klubového vítěze či Vítěze speciální výstavy. Jak napovídá už samotný název, tato třída je čestnou kategorií a přihlašují se sem zpravidla psi, kteří už získali množství ocenění a na výstavě se chtějí zejména prezentovat – typicky to jsou úspěšní chovní samci. V této třídě se totiž neuděluje čekatelství na šampiona.


S jakými typy výstav se můžete setkat?

V České republice jsou výstavy nejčastěji zastřešeny ČMKU (Českomoravská kynologická unie) a vycházejí z mezinárodního řádu FCI, který upravuje i druhy výstav.
Můžete se setkat s těmito druhy výstav:

  1. Oblastní – mohou být otevřené pro všechna plemena anebo jen pro konkrétní plemena definovaná v propozicích. Neudělují se na nich čekatelství na šampiona. V zásadě jde o menší výstavy, kterých se účastní zejména lidé z regionu a mají menší počty přihlášených. Často se konají ve venkovním prostředí a jsou dobrou volbou pro psy (a jejich majitele), kteří ještě nebyli na výstavě, a chtějí získat představu o tom, jak to na nich chodí.
  2. Klubové – tyto výstavy organizují jednotlivé kluby plemen. Chovatelské kluby v tomto případě mohou zahrnovat jen jedno plemeno (např. Klub chovatelů československého vlčáka) anebo více plemen (např. Klub chovatelů loveckých slídičů). Podle toho mohou být klubové výstavy určeny pro jedno plemeno nebo se jej mohou účastnit zástupci více plemen.
    Na klubových výstavách se často můžeme setkat se zahraničními rozhodčími, kteří jsou "specialisty" na dané plemeno (ačkoli aktuální situace ohledně covidu takovouto účast značně komplikuje). Uděluje se na nich titul čekatele českého šampionátu a pes tu může získat i titul Klubového vítěze.
  3. Speciální – v mnohém se podobají klubovým. Také je organizují jednotlivé kluby a jsou přístupné pro plemena, které zastřešují. Uděluje se na nich titul Vítěz speciální výstavy a může se na nich udělovat i čekatelství českého šampionátu.
  4. Celostátní a národní – jsou přístupné pro všechna plemena a zadávají se na nich čekatelství na české šampióny. Obvykle se konají ve velkých halách či velkých venkovních plochách jako jsou letiště, aby byl zachován komfort pro velký počet vystavovatelů a jejich psy.
  5. Mezinárodní – tyto výstavy jsou pořádány pod záštitou FCI a dodržují Mezinárodní výstavní řád. Kromě čekatelství českého šampionátu na nich můžete získat i čekatelství mezinárodního šampionátu krásy FCI – CACIB (dále jen CACIB). Zúčastnit se jich mohou všechna plemena psů. Kvůli kapacitě a zachování komfortu se také konají na velkých výstavištích a zpravidla jsou organizovány na celý víkend (některé i od čtvrtka do neděle).

Kromě těchto druhů výstav, které se v Česku konají každoročně, existují i další výstavy, za kterými už musíte zpravidla vycestovat daleko za hranice (pokud je zrovna nehostí naše země). Jde o:

  • Evropské – konají se 1x ročně a každý rok je hostí jiný evropský stát. Kromě čekatelství na národního a mezinárodního šampiona krásy se zde uděluje i titul Evropského vítěze
  • Světové – taktéž se konají 1x ročně a podobně jako u evropských se na nich uděluje speciální titul Světového vítěze. Minulý rok tuto prestižní výstavu organizovala právě Česká republika.
  • Crufts – prestižní mezinárodní výstava, která se každý rok koná ve Velké Británii a má dlouhou historii. Pro přihlášení na tuto výstavu potřebuje pes získat kvalifikaci. Kvalifikaci splní získáním titulu čekatel mezinárodního šampiona (CACIB) na vybraných výstavách.

Pokud se se svým psem chystáte na úplně první výstavu, doporučujeme Vám vybrat si pro začátek ty menší – oblastní či klubovou, kde bude méně psů. Tyto výstavy bývají zpravidla i venku, což je pro pejska jednodušší prostředí než být zavřený s dalšími psy ve velké hale.

Jak se přihlásit na výstavu?

Přihlašování probíhá prostřednictvím on-line systému www.dogoffice.cz 

Každý uživatel musí mít v systému zřízen svůj osobní účet. V části moji psi si založíte své psy a přiložíte k nim potřebné přílohy (PP obě strany včetně strany, kde je uvedený majitel). Majitel zapsaný v PP musí být stejný, jako je jméno uživatele účtu v dogoffice.cz tzn. pokud je pes ve spolumajitelství, musí na stejná jména být založen i účet v DO. Založení účtu vám bude sloužit i pro přihlašování na další výstavy v ČR.